PORÓD
Każda kobieta przeżywa poród i ból z nim związany inaczej. Niektóre przyszłe mamy mogą znosić skurcze porodowe ze względnym spokojem, inne przy każdym skurczu odczuwają spore cierpienie. Skąd wiadomo, że rozpoczął się poród, a nie kolejny fałszywy alarm? W tym rozdziale powiemy ci po czym rozpoznasz zbliżający się poród, co dzieje się, gdy poród rzeczywiście się rozpocznie i jak przebiega.
Poród niestandardowy
- Poród pośladkowy – dziecko znajduje się w macicy w pozycji główką w górę. Pupa i nóżki umiejscowione są na trzonie macicy. Poród pośladkowy jest możliwy ale bywa cieższy i może dojść do zaklinowania główki dziecka w drogach rodnych. Z tego powodu takie ułożenie dziecka w macicy często kwalifikuje rodzącą do cięcia cesarskiego.
- Ciąża mnoga – kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka objęte są w trakcie porodu specjalną opieką. Na sali porodowej zawsze obecny jest anestezjolog, na wypadek, gdyby zaszła potrzeba wykonania cięcia cesarskiego. Bliźnięta można urodzić naturalnie, drugie dziecko rodzi się po około 10 – 20 minutach po pierwszym. U kobiet spodziewających się trojaczków (lub wiekszej ilości dzieci) zostanie przeprowadzone cięcie cesarskie.
- Poród przy ułożeniu potylicowym tylnym – dziecko ułożone jest główką w dół, ale plecami skierowane jest w stronę kręgosłupa matki. W takiej pozycji może się okazać, że główka dziecka będzie zbyt duża, by przecisnąć się przez drogi rodne. Porody w takiej pozycji bywają dłuższe i cięższe. Na szczęście w trakcie porodu często dziecko samo odwróci się do poprawnej pozycji.
Jak rozpoznać zaczynający się poród?
Tuż przed porodem w twoim ciele zajdzie kilka charakterystycznych zmian. Możesz też cierpieć z powodu zmiennych nastrojów.
Oznaki zbliżającego się porodu
Krótko przed porodem zaobserwujesz u siebie oznaki świadczące o tym, że twoje ciało przygotowuje się do wydania dziecka na świat.
- Zsunięcie się płodu w dół – dolna część macicy wiotczeje i rozszerza się, dzięki czemu główka dziecka przesuwa się w głąb miednicy. Zaobserwujesz, że lepiej ci się oddycha i nie masz już tak często zgagi. Brzuch obniża się na dwa, do czterech tygodni przed porodem.
- Ucisk na mięśnie dna miednicy – Z chwilą, gdy główka dziecka zsunie się w głąb miednicy, zacznie uciskać na pęcherz moczowy, będziesz więc częściej chodzić do toalety. Stawy i łączenia kości miednicy zaczną się rozsuwać, możesz odczuwać ból w okolicy kości łonowej.
- Upławy – wiotczeniu szyjki macicy mogą u niektórych kobiet towarzyszyć białe lub różowe upławy.
- Instynkt wicia gniazda – w ostatnim miesiącu ciąży możesz odczuwać potrzebę wysprzątania domu, uporządkowania wszystkich szuflad, szafek itp. Jest to wrodzony instynkt wicia gniazda – nakazujący kobiecie przygotowanie otoczenia do przyjścia na świat nowego członka rodziny.
- Skurcze Braxtona-Hicksa – zwane też skurczami przepowiadającymi, mają na celu rozluźnienie mięśni macicy. Tuż przed porodem mogą być intensywniejsze.
- Roztrzęsienie i drżenie ciała – pojawia się krótko przed porodem pod wpływem zmian poziomu progesteronu.
- Rozwolnienie
Po czym poznasz, że poród już się rozpoczął
Jedynym jednoznacznym dowodem na to, że poród już się rozpoczął są regularne skurcze, w trakcie których rozwiera się szyjka macicy.
- Odejście czopu śluzowego – czop śluzowy, dzięki któremu ciąża byla przez cały czas zapieczętowana, luzuje się i zostaje wydalony przez wiotczejącą i rozciągającą się szyjkę macicy. Zauważysz silniejsze upławy o czerwonym lub brązowym zabarwieniu. Czop może odejść nawet 6 tygodni przed porodem.
- Odejście wód płodowych – pęcherz płodowy wypełniony jest płynem, który chroni dziecko przez całą ciążę. Przed porodem pęcherz pęka i odchodzą wody płodowe. Może do tego dojść jeszcze przed pojawieniem się skurczy. Poród następuje zazwyczaj do 24 godzin po odejściu wód. Skrucze porodowe są po odejściu wód znacznie silniejsze.
- Regularne skurcze – prawdziwy poród rozpoczyna się z chwilą rozwarcia się szyjki macicy i pojawienia się regularnych skurczy. Skurcze zaciskają stopniowo górną część macicy otwierając zarazem jej dolną część i drogi rodne kobiety.
Kiedy jechać do szpitala
Początkowa faza porodu może trwać długo, dlatego jeżeli czujesz się dobrze i nic cię nie niepokoi, zostań w domu – będziesz tu mieć spokój i wygodę. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, natychmiast udaj się do szpitala. W normalnych okolicznościach jedź do szpitala w chwili, gdy regularne skurcze pojawiają się raz na pięć minut i trwają około 60 sekund. Regularne skurcze i odejście wody płodowej, to również sygnał do wyjazdu do szpitala.
Fazy porodu
Poród przebiega w trzech fazach. W pierwszej następuje rozwarcie szyjki macicy, w drugiej poród dziecka, a w trzeciej poród łożyska.
Pierwsza faza porodu
Dla większości kobiet jest to najdłuższa część porodu. W jej trakcie dochodzi do skracania się szyjki macicy i stopniowego jej rozwierania. Rozwarcie wynosi z początku 3 – 4 cm, skurcze są krótkie i nieregularne. Odstępy między skurczami mogą wynosić nawet 20 minut. Z biegiem czasu odstępy się skracają a skurcze nabierają na sile. Odchodzi czop śluzowy lub odpływa woda płodowa. Możesz jeść lekkostrawne pokarmy i pić dostatecznie dużo płynów.
W kolejnej fazie szyjka macicy zaczyna się rozwierać około 1 cm na godzinę. Skurcze trwają od 45 do 60 sekund, są silniejsze i coraz częstsze. Staraj się odpoczywać między skurczami. Zmieniaj pozycje i uzupełniaj płyny. Ostatni etap pierwszej fazy porodu trwa około godziny, w jego trakcie następuje rozwarcie szyjki macicy na 8 – 10 cm. Skurcze są silne, trwają 60 – 90 sekund i następują w odstępach 2 – 3 minut. Na krótko przed wydaniem dziecka na świat możesz odczuwać bardzo silny ucisk brzucha, maksymalne napięcie mięśni brzucha, często dochodzi do wymiotów, drżenia nóg i całego ciała.
Jak radzić sobie z bólem w czasie porodu
Istnieje na to wiele sposobów. Leki tłumiące ból mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka, dlatego warto się zastanowić, czy rzeczywiście chcesz, by ci je podano.
Postaraj się wykorzystać naturalne metody tłumienia bólu i urodzić bez ingerencji medycznej.
- Pozycje w trakcie porodu – wypróbuj różne pozycje i znajdź taką, w której jest ci w danej chwili najwygodniej.
- Oddech – poprawne oddychanie jest bardzo ważne w trakcie porodu, dostarcza bowiem odpowiednią ilość tlenu dziecku i matce. Ćwiczeń oddechowych nauczysz się na kursach w szkole rodzenia.
- Masaż – masowanie mięśni między skurczami może rozluźnić napięcie i przynieść ulgę od bólu.
- Ćwiczenia relaksacjyjne – skup się, zwolnij oddech, stosuj ćwiczenia relaksacyjne, których nauczyłaś się na kursach w szkole rodzenia.
- Woda – ulgę może przynieść zanurzenie się w wodzie. Kąpiel przyspiesza też poród.
Pozycje porodowe
- Pozycja kolana – klatka piersiowa – w tej pozycji poczujesz ulgę od bólu pleców. Stosuje się ją także w przypadku zbyt szybkiego obsuwania się dziecka do dróg rodnych. Klęknij i oprzyj się na dużej dmuchanej piłce lub kilku ułożonych na siebie poduchach. Możesz też delikatnie kołysać biodrami na boki w celu rozluźnienia bioder i pleców.
- Pozycja kucająca – przyspiesza obsuwanie się dziecka do dróg rodnych i rozsuwanie się miednicy. Partner może podtrzymywać cię od tyłu lub możesz oprzeć się o taboret.
- Pozycja leżąca na plecach – najbezpieczniejsza pozycja dla kobiet rodzących w znieczuleniu.
- Pozycja siedzaca – siedź wyprostowana, z placami podpartymi poduchą i szeroko rozstawionymi nogami.
- Pozycja leżąca na boku – leż na boku oparta o poduchy, górną nogę także podeprzyj poduchami.
- Pozycja klęcząca– stosuje się ją w przypadku ułożenia potylicowego tylnego. W tej pozycji dziecku łatwiej się obrócić. Klęknij na łóżku i oprzyj się o partnera.
Druga faza porodu
Po zakończeniu ostatniego etapu pierwszej fazy porodu nadchodzi czas na wypchnięcie płodu. Druga faza porodu potrwa około godziny, ale może też trwać zaledwie 10 minut. Szyjka macicy jest w pełni rozwarta. Skurcze trwają od 60 do 90 sekund i następują w odstępach 2 – 3 minut. Możesz odczuwać silną potrzebę parcia. Staraj się jednak słuchać poleceń lekarza i położnej. Kiedy główka dziecka zsunie się do pochwy możesz czuć silny ucisk lub nawet pieczenie i szczypanie okolic odbytu. Położna lub lekarz będą ci mówić, kiedy masz przeć. Na ich sygnał weź głęboki wdech, rozluźnij mięśnie dna miednicy i zacznij przeć pomagając sobie mięśniami brzucha. Po każdym parciu główka dziecka jest coraz bardziej widoczna. Po urodzeniu dziecka lekarz zaciśnie pępowinę w dwóch miejscach i przetnie ją między zaciskami.
Trzecia faza porodu
W trakcie trzeciej fazy porodu następuje wydalenie łożyska. Ta faza porodu jest lekka i bezbolesna. Po urodzeniu dziecka macica nadal kurczy się. Skurcze doprowadzają do odlepienia się łożyska i wydalenia go z ciała.