WEWNĘTRZNE ZMIANY W CIĄŻY

Już w chwili poczęcia ciało kobiety zaczyna przygotowywać się do ciąży. Pierwsze objawy zaczynają się pojawiać już w chwili, gdy spóźnia się miesiączka. Należą do nich – wrażliwość piersi, zmęczenie, mdłości i zmiany nastroju. Niektóre zmiany są niewidoczne i możesz ich nawet nie zauważyć.

hormonální změny

Zmiany hormonalne

W ciąży dochodzi do prawdziwej burzy hormonów. Wzrasta poziom hormonów występujących naturalnie w organiźmie kobiety, pojawiają się też nowe hormony – produkowane tylko podczas ciąży.

  • HCG (gonadotropina kosmówkowa) hormon produkowny przez tworzące się łożysko od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Jest on często nazywany hormonem ciąży, na jego podstawie można potwierdzić ciążę za pomocą testu ciążowego. Hormon HCG odpowiada za podtrzymanie ciąży i blokowanie miesiączki w czasie ciąży.
  • Progesteron – żeński hormon płciowy, występujący w organiźmie kobiety. W ciąży jego poziom znacznie wzrasta. Progesteron pomaga utrzymać ciażę, powstrzymuje skurcze macicy, wspiera funkcjonowanie łożyska oraz pobudza gruczoły mleczne do produkcji mleka.
  • Estrogen – hormon, dzięki któremu powiększa się objętość krwi w ciele matki. Może powodować krwawienie z nosa lub dziąseł.
změny v krevním oběhu

Zmiany w krwiobiegu

Już od początku ciąży twoja ilość krwi zaczyna wzrastać. W 30. tygodniu ciąży masz jej o 50% więcej, niż przed ciążą. Większa ilość krwi jest niezbędna do prawidłowego zaopatrywania łożska, maciy i rosnącego płodu. W ciąży będziesz mieć także nieco szybsze tętno. Może się także zmienić ciśnienie krwi.

změny v dýchání

Zmiany w oddychaniu

W czasie ciąży mogą ci dokuczać duszności. Są one spowodowane uciskiem rosnącego dziecka i niemożliwością głębokiego oddychania. Jeżeli poczujesz, że brak ci tchu, postaraj się odprężyć, usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami i spokojnie oddychaj. Jeżeli objawy nie ustąpią, lub duszności będą silne czy bolesne, skontaktuj się  z lekarzem.

změna metabolismu

Zmiany metabolizmu

W czasie ciąży dziecko czerpie od matki substancje odżywcze i glukozę, dlatego możesz odczuwać większy głód i apetyt. Staraj się jeść zdrowe posiłki w małych porcjach, ale częściej.