ZEWNĘTRZNE ZMIANY CIAŁA W CIĄŻY

Powiększający się brzuch nie jest jedyną zewnętrzną zmianą zachodzącą w twoim ciele w czasie ciąży. Do przyjemnych zmian należy na przykład zdrowy, różowy wygląd skóry i gęste, lśniące włosy.

wzrost włosów i paznokci

Zdrowe włosy i paznokcie

Hormony ciążowe wspierające metabolizm i krążenie krwi powodują przyspieszony wzrost włosów i paznokci. Mogą też wywołać pojawienie się owłosienia w miejscach, które do tej pory były gładkie – na przykład na brzuchu, czy twarzy. Więcej na temat odpowiedniego dbania o włosy w czasie ciąży dowiesz się w artykule: Jak zadbać o włosy w ciąży.

plnější prsa

Większe piersi

Jedną z pierwszych widocznych zmian na twoim ciele będą powiększone, pełniejsze piersi. Od 16. tygodnia ciąży sutki i brodawki zaczynają ciemnieć. W sutkach pojawiają się bruzdki powiększającego się gruczołu Montgomery’ego. Brodawki stają się odstające. Zmiany te powodowane są wysokim poziomem estrogenu i progesteronu. Hormony te przygotowują ciało do produkcji mleka i karmienia piersią. Z brodawek może ciec przezroczysty płyn – siara (kolostrum), którym twoje dziecko będzie się odżywiać w ciągu pierwszych dni życia, do momentu rozpoczęcia się laktacji (produkcji mleka).

zdravý přírůstek na váze

Zdrowy przyrost masy ciała

W tabeli poniżej znajdziesz informacje na temat przyrostu masy ciała odpowiedniego dla twojego BMI. Dane dotyczą ciąży pojedynczej. Tempo przybierania na wadze może być inne w każdym tygodniu ciąży. Dane w tabeli są orientacyjne. Jeżeli przybierzesz mniej lub więcej – nie oznacza to, że nie urodzisz zdrowego dziecka.

BODY MASS INDEX – ODPOWIEDNI PRZYROST MASY CIAŁA

Poniżej 19 (niedowaga) – 12,5 do 18 kg

19 do 26 (normalna waga) – 11,5 do 16 kg

27 do 30 (nadwaga) – 7 do 11,5 kg

30 i więcej (otyłość) – 7 kg lub mniej

zmiany skórne

Zmiany w wyglądzie skóry

  • Linea nigra – w ciąży pojawić się może na brzuchu ciemna linia wiodąca od kości łonowej do pępka.
  • Chloasma – tzw. „ostuda“ – ciemne przebarwienia na skórze twarzy pojawiające się w okolicach oczu, nosa i policzków.
  • Rozszerzone naczynka – powstają na skutek wysokiego poziomu estrogenu, pojawiają się w ukrwionych miejscach.
  • Trądzik – U większości kobiet poprawia się w ciąży wygląd cery, jednak u niektórych może się on pogorszyć – pojawia się trądzik i przebarwienia.
  • Świąd dłoni i stóp – ciężarne skarżą się czasem na swędzące dłonie i stopy, które mogą też być zaczerwienione. Zmiany te wywołuje wysoki poziom estrogenu. Jeżeli świąd jest nie do zniesienia – udaj się do lekarza.
  • Rozstępy – powstają w miejscach narażonych na otarcia.