POTWIERDZENIE CIĄŻY
Dwa tygodnie po zapłodnieniu wielkość zarodka jest porównywalna do łebka od szpilki. Zagnieżdżony w śluzówce macicy zarodek zaczyna się rozwijać. Wraz z nim zaczyna rozwijać się łożysko. Produkuje ono hormon – gonadotropinę kosmówkową (HCG), który przedostaje się do krwiobiegu matki i wydalany jest wraz z moczem już od pierwszego dnia spóźniającego się okresu. Wykorzystują to testy ciążowe, które umożliwiają potwierdzenie ciąży w bardzo szybkim czasie. Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej umówić się gdy menstruacja spóźnia się tydzień lub dwa tygodnie. W trakcie pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi badanie USG w celu potwierdzenia ciąży. Upewni się, że zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy i płód ma szansę na poprawny rozwój.
Test ciążowy przeprowadzony w domu
Testy ciążowe dostępne w aptekach są bardzo czułe na obecność hormonu HCG w moczu. HCG, zwany też hormonem ciąży, zaczyna się tworzyć około 8 – 9 dni od owulacji i zapłodnienia komórki jajowej. Jego poziom jest na tyle wysoki, że może być wykryty w moczu oraz krwi. Jeżeli wynik testu ciążowego jest pozytywny, należy umówić się na wizytę u ginekologa.
Badanie krwi
Badanie krwi mające na celu potwierdzenie ciąży stosuje się w wypadkach, gdy istnieje podejrzenie poronienia lub ciąży pozamacicznej. Poziom hormonu HCG odpowie na pytanie, jak długo ciąża trwa, jego stężenie bowiem zmienia się w trakcie rozwoju ciąży. Lekarz najprawdopodobiej i tak zaleci przeprowadzenie badania USG – jest to najlepsza i najdokładniejsza metoda.
Badanie ginekologiczne
Najlepszą metodą na potwierdzenie ciąży jest badanie USG. Zazwyczaj jest ono przeprowadzane w trakcie pierwszej kontroli prenatalnej. Lekarz rozpozna ciążę także po rozluźnionej macicy oraz zmianach na jej szyjce. Tkanki produkują więcej wydzieliny, co może powodować upławy. Macica rośnie bardzo szybko – w 8. tygodnu ciąży ma już wielkość małego jabłka.