PIERWSZE POKARMY STAŁE
Po ukończeniu 4. miesiąca życia dziecko zacznie próbować pierwsze pokarmy stałe. Jeżeli dziecku wystarcza mleko, nie ma potrzeby spieszyć się z wprowadzaniem pokarmów stałych. Z początku dziecko będzie się przyzwyczajać do nowych smaków, innej konsystencji i do jedzenia łyżeczką. Mleko nadal pozostanie głównym źródłem substancji odżywczych. Nowe pokarmy podawaj dziecku rano lub w południe. Nie podawaj dziecku nowych produktów wieczorem – gdyby się okazało, że jest na nie wrażliwe – czekała by was zarwana noc. Przed podaniem dziecku pokarmu stałego nakarm je najpierw trochę mlekiem, dopiero po zaspokojeniu największego głodu podawaj pokarm stały.
Niezbędne wyposażenie
Do podawania pierwszych pokarmów stałych potrzebować będziesz plastikowe łyżeczki, miseczki, śliniaczki, blender lub mikser. W późniejszym okresie, kiedy dziecko będzie już stabilnie siedzieć, przyda ci się wysokie krzesełko do karmienia oraz kubeczek.
- Plastikowe naczynia – na rynku dostępne są w najróżniejszych kształtach i kolorach. Niektóre zmieniają kolor pod wpływem temperatury, inne mają przyssawkę uniemożliwiającą dziecku przewrócenie, czy zrzucenie miseczki. Prawdopodobnie będziesz musiała wypróbować także wiele rodzajów łyżeczek.
- Śliniaczki także dostępne są w wielu postaciach. Od jednorazowych papierowych, które nadają się raczej na podróże, przez materiałowe, materiałowe z rękawkami, aż po plastikowe. Zależy od ciebie i twojego dziecka, który typ wybierzecie. Niektórym dzieciom nie odpowadają np. śliniaczki z plastiku.
- Kubeczków także będziesz musiała przetestować więcej; niektóre dzieci długo używają butelki ze smoczkiem, innym odpowiada kubeczek z dzióbkiem albo ze słomką.
- Krzesełko do karmienia dziecko będzie potrzebować dopiero gdy będzie stabilnie siedzieć. Pamiętaj, by zawsze przypiąć dziecko pasami bezpieczeństwa. Dla większych dzieci (od około 18. mesiąca życia) dostępne są specjalne nakładki na normalne krzesło. Nakładka jest przymocowana do krzesła, dzięki czemu dziecko jest bezpieczniejsze, niż np. siedząc na poduszce, która może się łatwo zsunąć.
CZYM KARMIĆ DZIECKO?
Nejlepszym posiłkiem dla twojego dziecka będzie jedzenie, które mu sama przygotujesz lub ugotujesz. Jeżeli brak ci na to czasu, lub wybieracie się w podróż, możesz skorzystać z gotowych posiłków w słoiczkach, które wystarczy podgrzać na parze lub w podgrzewaczu. Struktura i konsystencja dania powinna być dostosowana do wieku dziecka – tak aby dobrze się mu łykało. Pokrojone na małe kawałki jedzenie, rozdrobnione widelcem lub rozmiksowane, można rozrzedzić dodając wody, mleka (matki lub sztucznego), wywaru bez soli lub soku owocowego. Dania podawaj lekko podgrzane. Do ukończenia pierwszego roku życia nie dodawaj dziecku do jedzenia soli, orzechów i tłustych pokarmów, unikaj serów, krowiego mleka i miodu.
Pierwsze pokarmy stałe, od czego zacząć? Zacznij od warzyw np. marchwi, brokuła czy kalafiora. Warzywa i owoce zawsze dokładnie umyj, obierz, oczyść z pestek i włókien i ugotuj w wodzie lub na parze.
Jak mrozić obiadki dla dzieci
ALERGIE
Jeżeli ktoś z rodziny cierpi z powodu alergii, wprowadzaj dziecku nowe pokarmy ze szczególną ostrożnością. Każdy nowy produkt spożywczy podaj oddzielnie i odczekaj 24 godziny, obserwując, czy nie pojawi się reakcja alergiczna – np. rozwolnienie, wymioty, wysypka.
Rozwolnienie
Wymioty
Wysypka
Rozdrażnienie
Mały przyrost wagi
Wzdęcia
Krew w stolcu
Ulewanie
DZIECKO JUŻ JE SAMO
Po wprowadzeniu do diety dziecka pokarmów stałych malec będzie chciał próbować jeść sam. Upłynie jeszcze jednak sporo czasu, zanim dziecko będzie w stanie samodzielnie się najeść. Przygotuj się na to, że z początku dziecko strasznie nabałagani, jedzenie będzie mieć rozmazane na buzi, we włosach, na ubraniu, część skończy na stole czy podłodze. Nie przestawj dziecko chwalić i wspierać w nauce jedzenia.
Na początku karmienia postaw miseczkę z dala od dziecka i karm je sama. Kiedy malec zaspokoi największy głód przysuń miskę bliżej dziecka i pozwól mu próbować jeść samemu. Daj mu do rączki własną łyżeczkę aby nie zabierał ci twojej i abyś mogła dokończyć karmienie.
Bogatą ofertę gotowych dań – owocowych, warzywnych i mięsnych, znajdziesz na Feedo.pl w kategorii Dania dla dzieci.