MOŻLIWOŚCI PORODU

Nie da się w 100% przygotować do porodu. Warto jednak zgromadzić o nim jak najwięcej informacji. Pamiętaj też o wcześniejszym wybraniu szpitala, w którym będziesz się czuć komfortowo.Wielu cennych rzeczy dowiesz się w szkole rodzenia. Do porodu powinien się też przygotować twój partner.

předporodní kurzy

Szkoła rodzenia

Poród to jedna z najbardziej naturalnych rzeczy, niemniej jednak warto się do niego przygotować. Na kursie szkoły rodzenia zdobędziesz wiele cennych informacji na temat ciąży i porodu. Tu będziesz mieć okazję do zadania pytań, które cię nurtują. W jaki sposób kurs przygotuje cię do porodu? Prowadzący szczegółowo opisze wszystkie fazy porodu, wyjaśni, jak radzić sobie z konkretnymi sytuacjami, przeprowadzi ćwiczenia praktyczne. Kurs przeznaczony jest także dla twojego partnera, który dowie się w jego trakcie, jaką będzie odgrywał rolę w czasie porodu i w jaki sposób będzie mógł ci pomagać. Dzięki temu przyszły tata włączy się aktywnie do przygotowań do porodu. Szkoły rodzenia organizowane są przez szpitale położnicze. Warto wybrać się więc do placówki, w której zamierzasz rodzić.

Doula i położna

Doula i położna

Termin „doula” pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę, która udziela rodzącej wsparcia w trakcie porodu. Jej zadaniem jest zadbanie o spokój i komfort rodzącej oraz noworodka. Doula nie jest pracownikiem medycznym. Nie może więc zastąpić lekarza ani położnej. Może natomiast współpracować z personelem medycznym i ojcem (lub inną osobą obecną przy porodzie). Listę doul oferujących swoje usługi w twoim regionie odnajdziesz w internecie.

Położna posiada wykształcenie medyczne uprawniające ją do opieki nad ciężarną w trakcie normalnie przebiegającej ciąży, porodu i połogu, oraz do opieki nad noworodkiem. Jeżeli ciąża i poród przebiegają bez komplikacji, położna może zadbać o kobietę bez nadzoru lekarza.

volba místa porodu

Wybór miejsca porodu

Większość kobiet, których ciąża przebiega bez komplikacji, pozostaje przez cały jej okres pod opieką swojego ginekologa. To w jego gabinecie odbywają się wszystkie kontrole i badania USG. Lekarz prowadzący twoją ciążę z pewnością poradzi ci w którym szpitalu możesz rodzić. Przed porodem odwiedź ten szpital i postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na jego temat od personelu szpitala oraz innych mam, które w nim rodziły.

O co powinnaś się zapytać?

  • Czy istnieje możliwość wyboru pozycji do rodzenia?
  • Czy partner może ci towarzyszyć przez cały okres porodu?
  • Jak wyglądają sale poporodowe?
  • Czy płód jest monitorowany nieustannie, czy z przerwami?
  • Mogę w trakcie porodu jeść i pić?

Mapa porodówek v Polsce

 

jak může při porodu pomoci partner

W jaki sposób partner może ci pomóc w trakcie porodu

  • Bądź w pobliżu – niektórym kobietom pomaga, gdy partner jest w pobliżu, zyskują w ten sposób większe poczucie bezpieczeństwa.
  • Pomagaj przy zmianie pozycji – zmiana pozycji może przynieść rodzącej ulgę od bólu oraz złagodzić skurcze. Pomagaj partnerce przy zmianie pozycji, podkładaj pod nią poduchy, ręczniki, bądź dla niej oparciem w trakcie chodzenia.
  • Pomóż zadbać o czystość i komfort – w trakcie porodu może dojść do nietrzymaci moczu i kału. Pomóż partnerce się obmyć, zadbaj aby była sucha, czysta i było jej ciepło.
  • Zadbaj o nawilżanie ust – w trakcie porodu kobietom często wysychają usta. Pomóc może podanie do ssania kostki lodu, zimnej wody do picia czy pomadki nawilżającej.
  • Rób okłady – ulgę w cierpieniu mogą przynieść chłodne okłady na twarz, szyję czy inne części ciała.
  • Masuj jej plecy – kiedy kobieta leży na boku, możesz masować jej dolną część pleców.
Intervence a zákroky

Interwencje i zabiegi

  • Sztuczne wywołanie porodu (Indukcja) – poród wywołuje się sztucznie w sytuacjach, gdy zakończenie ciąży jest bezpieczniejsze dla matki lub dziecka. Dzieje się tak zazwyczaj przy ciąży przenoszonej, niskiej wadze dziecka lub innych poważnych komplikacjach. Ciąże zagrożone – np. u kobiet z cukrzycą lub wysokim ciśnieniem, także bywają zakończone sztucznie wywołanym porodem. Poród wywołuje się poprzez podanie kobiecie oksytocyny. Stymuluje ona naturalną czynność macicy.
  • Monitorowanie płodu – na brzuchu matki umieszcza się specjalne elektrody, które monitorują czynność serca dziecka.
  • Epizjotomia – nacięcie krocza ułatwiające dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny w trakcie porodu. Wykonuje się, gdy dziecku zaczyna brakować sił, w przypadku komplikacji, w celu przyspieszenia porodu.
  • Cięcie cesarskie – przeprowadzić je może jedynie położnik lub chirurg. Dziecko wydostnie się na świat przez rozcięcie dolnej części brzucha matki. Cięcie cesarskie wykonuje się w przypadku, gdy dziecko nie jest ułożone główką w dół, u kobiet z problemami zdrowotnymi, w przypadku ciąży mnogiej lub gdy dziecko jest zbyt duże. Decyzja o cięciu cesarskim może też zapaść w trakcie porodu, kiedy pojawią się poważne komplikacje zagrażające życiu i zdrowiu matki lub dziecka. Więcej informacji na temat cięcia cesarskiego znajdziesz w artykule: Poród poprzez cięcie cesarskie.

Przygotuj się do porodu, TU poradzimy ci jak!