DROGA DO MACICY
Zanim zrodzi się nowe życie komórka jajowa i plemnik pokonać muszą długą drogę. Komórka jajowa zawiera informacje genetyczne przekazywane przez matkę, plemnik przekazuje geny ojca. W momencie ich połączenia dokonuje się prawdziwy cud – powstaje nowy człowiek.
Komórka jajowa
Każda kobieta rodzi się z zapasem komórek jajowych na całe życie (ma ich około 2 milionów). Z czasem zaczyna ich ubywać. W ciągu życia dojrzeje około 400 – 500 komórek jajowych. Dojrzałe komórki uwalniają się w trakcie owulacji, która u większości kobiet przebiega raz na miesiąc. Owulacja zachodzi w połowie cyklu menstruacyjnego, w jej trakcie dojrzała komórka jajowa zostaje wydalona do jajowodu i przesuwa się w kirunku macicy. Do zapłodnienia dochodzi właśnie w tej fazie, w jajowodzie. Jeżeli komorka jajowa nie zostanie zapłodniona w ciągu 12 godzin – obumiera, błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać i następuje menstruacja.
Plemnik
W trakcie ejakulacji (wytrysku) do pochwy dostają się miliony plemników poruszających się z prędkością 16 km na godzinę. Na swojej drodze do komórki jajowej plemniki muszą przepłynąć pochwę, szyjkę macicy, macicę a następnie wpłynąć do jajowodu. Odległość, którą pokonują plemniki wynosi zaledwie 15 – 18 cm ale biorąc pod uwagę ich wielkość, można ją przyrównać do przepłynięcia 100 basenów olimpijskich. Rozwój plemników u mężczyzn rozpoczyna się w okresie dojrzewania, dzieje się tak pod wpływem zwiększonej produkcji hormonów. Mężczyzna produkuje plemniki przez całe dorosłe życie ale z wiekiem (po 40 roku życia) ich ilość i jakość jest coraz mniejsza.
Ciąża mnoga
W wyniku leczenia niepłodności wzrósł w ciągu ostatnich lat procent ciąż mnogich. Około 1/3 bliźniąt jest dwujajowa. Jednojajowe bliźnięta są wynikiem naturalnego poczęcia, w trakcie którego jedna komórka jajowa zapłodniona jest jednym plamnikiem a następnie dzieli się na dwie (u bliźniąt) lub trzy (u trojaczków) części. Dzieci mają ten sam kod genetyczny – będą mieć tę samą grupę krwi, taki sam kolor oczu i włosów, nie muszą mieć jednk wspólnego łożyska ani worka płodowego. Bliźnięta dwujajowe powstaną w momencie, gdy u kobiety dojrzeją dwie komórki jajowe jednocześnie. Mogą one pochodzić z tego samego jajnika, lub z obu jajników. Każda komórka jajowa zapłodniona zostanie przez inny plemnik. Dzieci są od siebie genetycznie różne. Mogą być tej samej lub innej płci. Nie są do siebie tak podobne jak bliźnięta jednojajowe.
Dziedzictwo twojego dziecka
W chwili poczęcia połowę informacji genetycznych przekazuje dziecku matka (z komorki jajowej) a drugą połowę ojciec (z plemnika). Nie ważne, do kogo dziecko będzie podobne – rodzice mają identyczny wkład w kod genetyczny dziecka.
Wygląd fizyczny dziecka oraz jego płeć zostają przesądzone już w chwili zapłodnienia. Spośród 23 par chromosomów tylko jeden chromosom decyduje o płci. Dziewczynki mają dwa chromosomy X, chłopcy jeden chromosom X i jeden chromosom Y. O płci decyduje plemnik, wszystkie komórki jajowe mają bowiem chromosom X, u plemników połowa ma chromosom X a druga połowa chromosom Y.