BEZPIECZEŃSTWO W PRACY
Jeżeli twoja praca nie stwarza dla ciebie i dziecka żadnego ryzyka i nie jest zbyt ciążka fizycznie, możesz ją kontynuować będąc w ciąży. Oczywiście musisz mieć na względzie swój odmienny stan oraz aktualną kondycję.
Nie ryzykuj
Każdy rodzaj pracy jest odmienny, tak samo jak każda ciąża jest bardzo indywidualna, dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem o swojej pracy i zakresie obowiązków, które będą dla ciebie odpowiednie i bezpieczne. Zastanów się, czy ktoraś z wykonywanych przez ciebie czynności nie zagraża tobie lub dziecku. Upewnij się, że używane środki i sprzęty nie mogą stać się przyczyną urazu. Jeżeli większość czasu spędzonego w pracy siedzisz, upewnij się, że prawidłowo utrzymujesz pozycję ciała i chronisz swoje placy przed bólem. W przypadku pracy stojącej, rób sobie częstsze przerwy i pozwól nogom odpocząć. W przeciwnym razie nogi mogą puchnąć, co prowadzi do powstawania żylaków. Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów, a jeżeli pracujesz w miejscu, gdzie jest wysoka temperatura – poproś przełożonego o zmianę stanowiska pracy.
Dostosuj pracę do swojego stanu
Kiedy potwierdzą się twoje przypuszczenia odnośnie ciąży porozmawiaj ze swoim przełożonym o przystosowaniu pracy do twojego odmiennego stanu. W przypadku porannych mdłości może ci pomóc zmiana godzin pracy. Jeżeli twoja praca jest ciężka fizycznie lub przebiega w warunkach nieodpowiednich dla kobiet w ciąży – poproś o zmianę stanowiska. Staraj się unikać stresu, podziel się swoją pracą z innymi lub umawiaj się na dłuższe terminy. Rób sobie częste przerwy na przeciągnięcie się i zrelaksowanie. W przypadku ciąży, która przebiega bez komplikacji nie ma powodu do ukończenia pracy. Oczywiście w trakcie trwania ciąży mogą się pojawić komplikacje i wówczas zawsze należy przedłożyć dobro nienarodzonego dziecka nad pracę i zmienić zakres swoich obowiązków zawodowych.