32. – 36. TYDZIEŃ CIĄŻY
Łożysko osiąga swoją dojrzałość około 34. tygodnia, potem zaczyna się starzeć. Objętość krwi w twoim ciele zwiększyła się w ciągu pierwszych dwóch trymestrów o 50%. Po 34. tygodniu jej ilość już się nie zmienia i do porodu pozostaje taka sama. Na tym etapie ciąży często odczuwane jest mrowienie i ucisk w okolicach miednicy spowodowany obsunięciem się dziecka w dół. Powiększają się brodawki a piersi stają się cięższe.
32. tydzień ciąży (dziecko ma 30 tygodni)
Długość dziecka mierzona on głowy do pupy wynosi około 29 cm, waga około 1,8 kg.
Dziecko posługuje się już wszystkimi zmysłami. Zdobyło nową umiejętność – potrafi obracać główkę na boki. Nadal trenuje otwieranie i zamykanie oczu, ale 90 – 95% doby śpi. Organy wewnętrzne kontynuują rozwój, paznokcie urosły, wydłużają się włosy na głowie. Dziecko nadal „odbywa lekcje” oddychania – pomaga to płucom wzmacniać się i dojrzewać. Badania dowodzą, że wdychanie wody płodowej wspiera także tworzenie się w płucach surfaktantu – substancji niezbędnej dla ich zdrowego rozwoju.
33. tydzien ciąży (dziecko ma 31 tygodni)
Długość dziecka mierzona on głowy do pupy wynosi około 30 cm, waga około 2 kg.
Woda płodowa osiągnęła wysoki poziom, który utrzyma się do porodu. Szybki wzrost mózgu zwiększa w tym tygodniu obwód główki o około 9,5 mm. Dziecko nadal gromadzi podskórną tkankę tłuszczową a jego skóra z czerwonej zmienia się na różową. Dziecko ma już w macicy bardzo mało miejsca dlatego jego ruchy odczuwasz bardziej jak kręcenie się niż kopnięcia. Kopniaki w żebra raczej się już skończyły. Możesz też zauważyć, że niektóre twoje czynności wywołują aktywność dziecka – może się ożywiać w czasie twojego posiłku, przy niektórych pozycjach lub dźwiękach. Wszysko to może mieć wpływ na aktywnść płodu. Codziennie znajdź chwilkę czasu na odpoczynek i na skontrolowanie ruchów dziecka. Lekarz poradzi ci, jak je śledzić. Często zaleca się liczenie ruchów – w ciągu jednej godziny powinno ich być 6, ale nie trzeba ich liczyć przez cały dzień.
34. tydzień ciąży (dziecko ma 32 tgodnie)
Długość dziecka mierzona on głowy do pupy wynosi około 32 cm, waga około 2,275 g.
Zaczyna się rozwijać system odpornościowy zdolny do walki z lekkimi infekcjami. Koniuszki palców są maleńkie ale mają ostre paznokcie. Dziecko jest już zbyt duże na to, aby mogło pływać w wodzie płodowej. Jego ruchy są wolniejsze, silniejsze. Może się jeszcze przekręcić głową w doł ale 3 do 4% dzieci pozostaje w pozycji pośladkowej – nogami lub pośladkami w kierunku szyjki macicy. Lekarzowi może się czasem udać obrócenie dziecka za pomocą specjalnych zewnętrznych chwytów. Zabieg ten polega na manipulacji z płodem przez ściany brzucha matki. Z tego powodu odbywa się on zazwyczaj w szpitalu – aby móc kontrolować matkę i dziecko. U bliźniąt pozycję główką na dół może przyjąć tylko jedno z dzieci. Drugie dostosuje się do niego najlepiej jak to jest możliwe.
35. tydzień ciąży (dziecko ma 33 tygodnie)
Długość dziecka mierzona on głowy do pupy wynosi około 33 cm, waga około 2,55 kg.
99 % dzieci urodzonych w tym terminie przeżyje bez większych problemów. Centralny układ nerwowy jest dojrzały, układ pokarmowy niemal kompletny, płuca są zazwyczaj całkowicie dojrzałe. U dziecka urodzonego przedwcześnie w tym stadium nie pojawią się najprawdopodobniej problemy z oddychaniem. Kończyny dolne i górne wyraźnie nabierają masy. Dziecko jest niemal tak duże, że zajmuje całą powierzchnię w macicy, nie ma już miejsca na ruch. Bliźniętom jest jeszcze ciaśniej.
36. tydzień ciąży (dziecko ma 34 tygodnie)
Długość dziecka mierzona on głowy do pupy wynosi około 34 cm, waga około 2,75 kg.
Macica stała się dla twojego dziecka bardzo ciasnym miejscem. Nadal jednak czujesz jego ruchy. Są teraz silniejsze i wyraźniejsze. Czasem możesz zaobserwować na skórze zarys konkretniej części ciała dziecka – np. łokcia lub pięty. Od tego momentu większość dzieci jest już przygotowana do porodu główką w dól.