23. – 27. TYDZIEŃ CIĄŻY

Ustabilizowanie hormonów w ciele przyniosło ci sporą ulgę. Czujesz się spokojniejsza, szczęśliwsza i nie doskwierają ci już zmiany nastroju. Mięśnie dna macicy są mocno napięte, co powodować może lekką inkontynencję (nietrzymanie moczu w trakcie śmiechu lub kaszlu). Twoje ciało zaczyna gromadzić zapasy tkanki tłuszczowej. Odkłada się ona głównie na piersiach i bokach, z tego powodu twoje ubrania stają się dla ciebie za małe. Ciężką pracę wykonuje twoje serce i nerki dostarczając krew do wszystkich organów i łożyska oraz filtrując nadmiar płynów.

23. týden těhotenství

23. tydzień ciąży (dziecko ma 21 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 22 cm, waga około 455 g.

Proporcje dziecka z każdym dniem stają się bardziej wyrównane. Zaczyna już wyglądać jak pod koniec ciąży ale jego naczynia krwionośne i organy nadal prześwitują pod bardzo cienką skórą. Kosteczki słuchowe w uchu środkowym na dobre stwardniały, dzięki czemu dziecko lepiej słyszy. Potrafi ono rozróżniać niektóre dźwięki dochodzące spoza macicy. Ździwiłabyś się jak hałaśliwe jest twoje ciało – bulgotanie w żołądku, bicie serca, szum przepływającej krwi – to wszystko słyszy twoje dziecko. Po urodzeniu dziecko będzie też w stanie rozpoznać twój głos – jego wysokość i intonację – dlatego mów do niego jak najczęściej. Ojcowie także powinni mówić do swoich nienarodzonych pociech. Badania dowiodły, że głębokie męskie głosy są przez dziecko lepiej słyszalne od wysokich głosów damskich. W trakcie pierwszej zabawy z dzieckiem, polegającej na głaskaniu brzucha i mówieniu do dziecka, tata może doczekać się odpowiedzi w postaci kopnięcia. Stymuluje też w ten sposób układ nerwowy dziecka.

24. týden těhotenství

24. tydzień ciąży (dziecko ma 22 tygodnie)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około  22 cm, waga około 540 g.

Gdyby dziecko przyszło na świat w tym momencie jego szanse na przeżycie wynosiłyby 20 – 25 %. Nadal jest jeszcze słabe a jego ciało pokrywa meszek. Organizm dziecka zaczyna produkować białe krwinki niezbędne do walki z infekcjami. Płuca są już na tyle rozwinięte, że umożliwiłyby dziecku przeżycie na oddziale intensywnej terapii dla noworodków. Dziecko nadal trenuje oddychanie wciągając do rozwijających się płuc wodę płodową. Kształtują się górne drogi oddechowe, przez które powietrze będzie się dostawać do płuc. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne oraz pęcherzyki płucne, które będą brać udział w wymianie tlenu. Komórki płuc zaczynają produkować surfaktant – substancję chroniącą ścianki pęcherzyków płucnych przed sklejeniem się.

25. týden těhotenství

25. tydzień ciąży (dziecko ma 23 tygodnie)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około  22 cm, waga około 700 g.

Dziecko potrafi ścisnąć dłoń w piąstkę. W jego płucach nadal trwa rozwój naczyń krwionośnych. Otwierają się dziurki od nosa. Głęboko w dziąsłach pojawiają się zalążki stałych zębów. Zęby te zaczynają rosnąć dopiero w momencie, gdy dziecku zaczną wypadać zęby młeczne, czyli okolo 6. roku życia. Nerwy wokół ust i warg stają się bardziej czułe na bodźce, przygotowując się do swojego głównego zadania po porodzie – odnalezienia matczynej brodawki. Pępowina jest teraz silna i elastyczna. Są w niej dwie żyły i jedna tętnica – naczynia zanurzone są w gęstym żelu, który chroni je przed zaciśnięciem. Dzięki temu przepływ krwi między dzieckiem i łożyskiem jest bezpieczny.

26. týden těhotenství

26. tydzien ciąży (dziecko ma 24 tygodnie)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około  23 cm, waga około 910 g.

Płuca dziecka są już rozwinięte i nadal rosną. Wzmacnia się kręgosłup stanowiący dla rosnącego ciała stabilne oparcie. Twój partner może usłyszeć bicie serca dziecka po przyłożeniu ucha do twojego brzucha. Dziecko umie zrobić wdech i wydech. Wykształciły się już w pełni oczy.  Dziecko reaguje na dźwięki przyspieszonym tętnem. Może się nawet poruszać w rytm muzyki. Badania czynności mózgu dziecka dowodzą, że jest ono w stanie odpowiadać na dotyk.

27. týden těhotenství

27. tydzień ciąży (dziecko ma 25 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około  24 cm, waga nieco ponad 1 kg.

Dziecko zaczyna gromadzić podskórną tkankę tłuszczową i jest coraz bardziej okrąglutkie i pulchne. Jego ulubioną czynnością często bywa ssanie kciuka. W ten sposób wzmacnia mięśnie, które będą mu później potrzebne do ssania mleka, ćwiczy też odruch ssania. Bardzo możliwe, że dziecko się w ten sposób uspokaja. Nadal rosną płuca. Na języku i wewnętrznej stronie policzków ma już w pełni rozwinięte kubki smakowe. Nieustannie rozwija się mózg. W tym okresie dziecko otwiera powieki. Zaczyna się tworzyć siatkówka. Dziecko może teraz reagować na zmiany światła – badania dowodzą, że jeżeli przyłożymy do brzucha matki zapaloną latarkę, dziecko zaczyna przemieszczać się w stronę światła, lub odsuwa się od niego. Wewnątrz macicy dziecko rozróżnia jedynie ciemość i światło – to właśnie z tego powodu wiele zabawek dla najmniejszych dzieci jest czarno-biała. Rzęsy dziecka są w pełni wykształcone, po porodzie będą chronić delikatne oko dziecka przed urazami.